Élve megsütnek majd bennünket a mikrohullámú adóállomások?

Az 5G megjelenésével párhuzamosan egyre gyakrabban merülnek fel olyan aggályok, hogy a villámgyors mobilhálózat eléréshez szükséges technológia káros hatással lehet az emberi egészségre. Legújabb bolgposztunkban utánajártam, mennyi valóságalapja lehet ezeknek a rémhíreknek és mennyiben befolyásolják ezek az 5G nélkül megvalósíthatatlan IoT technológia terjedését?

Miben más az 5G?

Ahhoz, hogy megértsük, mi okozza a félelmeket az 5G hálózat kiépítése kapcsán, látnunk kell, miben különbözik a technológia a mobilinternet hálózatok korábbi generációitól. A fejlesztés, mely lehetővé teszi a minden eddiginél gyorsabb és késleltetés menetesebb adatátvitelt, alapjaiban változtat az eddig használt megoldásokon.

A vezeték nélküli internet hálózatok minden korábbi generációja a 4G-ig bezárólag a rádiófrekvenciák centiméter nagyságú hullámain terjesztette az adatokat. Ezek a frekvenciák viszont túlzottan telítettek a megnövekedő adatforgalom kezeléséhez, így az 5G egy teljesen új megoldást alkalmazva, az úgynevezett milliméter hullámokra támaszkodik, amik 30-tól 300 Gigahertzes frekvenciasávban mozognak.

A probléma, hogy ezek a milliméter hullámok könnyen eltéríthetőek és nem képesek olyan nagy távolságok megtételére a vevőállomások között, mint a korábban használt rádiófrekvenciákon. Épp ezért a technológia üzemeltetéséhez lényegesen több vevő antennára van szükség, igaz, ezek jóval kisebbek, mint a mai vevőtornyok és könnyedén elhelyezhetők egy ház vagy akár egy villanypózna tetején.

Mitől is kellene félnünk?

A legtöbb félelem az 5G által kibocsátott sugárzás egészségkárosító hatásaira alapszik. Nem nehéz belátni, hogy ha egy átlagember meghallja a sugárzás szót, automatikusan negatív hatások jutnak eszébe. Fontos viszont tisztázni, hogy bár igen, az 5G (és minden más vezeték nélküli hálózat) okoz sugárzást, ez nem feltétlenül negatív hatású.

Megkülönböztetünk ugyanis úgynevezett ionizáló és nem-ionizáló sugárzást. Míg az előbbiek képesek megbontani a szervezetben fellelhető kémiai kötéseket, így kétségtelenül veszélyesek, az utóbbiak ehhez túl gyengék, így valószínűleg ártalmatlanok. Bár évtizedes kutatások során akadtak olyan vizsgálatok, melyek kapcsolatot véltek felfedezni a nem-ionizáló sugárzás és rákos megbetegedések között, ezek eredménye elég kis is megbízhatatlan mintán alapul. A szakértők nagy többsége egyetért abban, hogy a sugárzás ez a formája ártalmatlan, a környezetünkben található szinte összes technológia a wi-fitől kezdve a mobiltelefonokig ilyen sugárzást bocsát ki.

Na de mi a helyzet az 5G-vel? Az alapvetés itt sem változik, a rémhírek elsősorban arra alapoznak, hogy a már említett antennák megnövekedő száma a sugárzás megnövekedésével is jár majd, így pedig a nem-ionizáló sugárzás is káros lehet. Ez az állítás azért különösen veszélyesen hihető, mert az első fele kétségtelenül igaz, a sugárzás mértéke nőni fog. Arra vonatkozólag viszont, hogy a növekedés egyben nagyobb kockázatot rejt magában nincsenek tudományos bizonyítékok, csak teóriák léteznek.

Önmagában nem probléma, ha feltesszük a kérdést, hogy a megnövekedett sugárzás problémát okozhat-e. A legtöbb tudós egyetért, hogy a területen nem végeztek elegendő számú kutatást, így nem árt alaposabban utánajárni. Bizonyítékok nélkül egyértelmű kockázatot kiáltani viszont nem más, mint pánikkeltés. Ne feledjük, a tudósok jelenlegi állítása szerint a nem-ionizáló sugárzás mértéktől függetlenül ártalmatlan.

Mi lehet a rémhírek hatása?

Akár van valóságalapja a félelmeknek, akár nincs, felmerülhet a kérdés, mennyiben befolyásolja az emberek félelme a technológia és az ezzel járó vitathatatlan pozitívumok terjedését. Hiszen a fejlesztésben résztvevő nagyvállalatokhoz és kormányzati hivatalokhoz százszámra érkeznek a technológia terjesztésének leállítását követelő üzenetek.

Ne legyünk naivak, akár hiszünk a rémhíreknek, akár nem, megakadályozni nem tudjuk az 5G terjedését. A technológia túl sok és túl kézenfekvő előnyt hordoz magában, hogy az esetleges kockázat jelenleg minimális esélye megállítsa a fejlődését. Ennek fényében különösen megnyugtató lehet a tény, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint félelemre nincs okunk. Bár nem vitatható, hogy a terület igényel még további vizsgálatot, az esély, hogy élve megsütnek minket a mikrohullámú adóállomások, rendkívül alacsony.

Imo

Források:

howtogeek.com/423720/how-worried-should-you-be-about-the-health-risks-of-5g

https://interestingengineering.com/is-5g-harmful-for-humans-and-the-environment

https://www.livescience.com/65959-5g-network.html

0